fbpx

Kuidas sel talvel libedat tõrjuda?

Lund võib tulla ja võib ka mitte tulla, aga jääst ja libedast ei pääse me ühelgi aastal. Kuid milline libedusetõrje valida? Liiv, graniidisõelmed, sool, tuhk või midagi muud? Professionaalsed kojamehed teavad!

TP Kinnisvarahoolduse kojamehed eelistavad välikoristusel enamasti graniitkillustikku. Selle peamiseks põhjuseks on Tallinna linna heakorra eeskiri, mille järgi tuleb libeduse tõrjeks kasutada 2-6 mm puistegraanuleid – graniitkillustik sobib ideaalselt. Tuhk ja kloriidid (rahvakeeli soolad) on kõnni- ja pargiteel keelatud, kuid kodumajapidamistele need keelud ei laiene. Allpool vaatleme kõigi libedusetõrje meetodite plusse ja miinuseid, et saaksid teha sobiva valiku.

Sool

Vana hea libedatõrje vahend, mis sulatab lund ja jääd. Teele puistatud sool muudab pindmise jää soolalahuseks, mis omakorda sulatab enda alla jäävat jääkihti. Mida rohkem soola, seda külmema ilmaga saab jääd sulatada. Tõhusa toime tõttu kasutatakse ka maanteedel.

Plussid. Tõhus ja läbiproovitud. Suhteliselt ökoloogiline. Tolmuvaba.

Miinused. Sool kahjustab kõnniteekive, betooni ja teisi nõrgemaid pindasid, mistõttu päris kõikjale ei sobi. Jätab jalanõudele valged randid.

Liiv

Väga tõhus libedusetõrje vahend, odavam kui sool. Ei sulata jääd ära, vaid toimib mehaaniliselt ehk raskendab hõõrdumist jalanõu ja teepinna vahel, nii et tee ei tundu enam libe.

Plussid. Tõhus. Ökoloogiline. Turvaline igal pinnal. Odav.

Miinused. Tekitab tolmu, mistõttu on kevadel vaja lisakoristust. Jääb jalanõude külge, nii et ka kodu või kontorit on vaja rohkem koristada. Sulalume ja vihmaga kandub teedelt minema.

Graniitkillustik

Toimib samamoodi kui liiv, tekitades maapinna ja jalatsi talla vahele parema haakumise.

Plussid. Ei tolma nii palju kui liiv, sest terad on suuremad. Ei kandu veega teedelt nii kergelt minema kui liiv. Kulumiskindel, toime kestab kauem kui liival. Turvaline igal pinnal.

Miinused. Vähem tõhus kui liiv, sest suuremad terad ei haaku nii hästi. Ei aita lausjääga. Kevadel lisakoristuse vajadus, sest kivikesed kogunevad tee äärtesse. Kallim kui liiv ja sool.

Soolaasendajad – jääsulatajad

Sisuliselt on need erinevad kloriidid ehk soolad, milles naatriumi asemel on kasutatud tavaliselt magneesiumi (sool – NaCl, jääsulataja – nt MgCl₂). Sulatab jääd ja lund eksotermilise reaktsiooni tulemusena, eraldades soojust. Toimivad kõrgete miinuskraadideni (kuni –32 °C).

Plussid. Väga tõhus. Ei tolma.

Miinused. Kahjustab telliseid, tsemendivuuke, paekivi, betooni, unikivi oluliselt rohkem kui tavaline sool. Ei ole loodussõbralik.

Puutuhk

Vanarahva vahend libeduse vastu, mida puuküttega majapidamises tekib ämbrite kaupa. Keemiliselt on tegu kaaliumhüdroksiidiga, mis muutub jääle viskamisel leeliselahuseks. See külmub küll madalamal temperatuuril kui vesi, kuid lagundab ka nahkjalatseid ning korrodeerib alumiiniumist ja tsingist materjale (aiapostid, aiavõrk, haagised jt).

Plussid. Tasuta. Toimib. Ökoloogiline.

Miinused. Lõhub jalanõusid ja metallesemeid. Määrib jalatseid.

Kõige suurem kojamehetarkus on tegelikult see, et parim libedusetõrje on libeduse ennetamine. Regulaarne lumekoristus ning tee puhastamine lumeharjaga aitab vähendada kinni tallatud lume hulka, mis on põhiline libeduse tekitaja. Jääkihil ei tohi lasta liiga paksuks kasvada. Kui jää paksus küündib juba üle 4-5 cm, ei aita isegi jääsulataja, sest selle lahus muutub jää pinnal nii lahjaks, et ei jõua põhjani. Paksema jää puhul aitab ainult katkitoksimine ehk vana hea jääraud.