fbpx

Mida pead teadma, kui hakkad parklapesu tellima?

Parkimismaja või majaaluse garaaži põrandapuhastus on hea viis tuua parklasse värskust ning hoida autod puhtamana. Mida saad sina tellijana ära teha, et töö kulgeks sujuvalt ja teenuse hind jääks taskukohaseks?

Siseparklate puhastamiseks on kaks moodust. Seda tehakse kas survepesu meetodil või spetsiaalsete puhastusmasinate abil. Aga kumb teenus valida?

Survekaga on kallim!

Võiks ju arvata, et vana hea survepesu brigaadi tellimine on odavam, sest puudub vajadus kalli eritehnika järele, aga nii see pole. Villase soki saad ju kudumismasinatega tehasest odavamalt kui Muhu memmedelt? Täpselt nii on ka parklapesuga – inimtööjõud maksab rohkem.

Parkla puhastus võtab survepesuritega ka kordades kauem, mõnikord isegi neli korda kauem! Pealegi on veel üks oluline nüanss. Survepesuga uhutakse must vesi kanalisatsiooni. Veel enne kui see ühineb linnakanalisatsiooni reoveega, läbib see üldtrassi, kus võib olla erinevaid liiva- ja õlipüüdureid ning pumpasid. Tavapärasest suurem sopp põhjustab ummistusi, mille likvideerimine võib osutuda vägagi tüütuks.

Masinpesuga säästad aega ja raha

Kõige lollikindlam on siseparkla puhastada spetsiaalse masinaga. See peseb pinna puhtaks ja imab samaaegselt paaki kogu mustuse ning pesuvee. Seda ka siis, kui osa tööd tehakse survepesuriga. Ummistuste pärast muretsema ei pea.

Masin teeb töö ära üpris kiiresti. Nt 10 000 m² suuruse parklale kulub masinal vaid 6-8 tundi. See tähendab, et parkimine on häiritud lühemat aega, mis on ju kõigi huvides.

Ent põhjalik puhastustöö algab õigest ettevalmistusest. Siin on palju sinu kui tellija kätes. Tõime välja mõned pidepunktid, mida jälgides on ootuspärased nii töö tulemus kui ka kulud.

  • Planeeri ette. Parklapesu on suuremat sorti eripuhastustöö, mis vajab planeerimist nii tellija kui ka teenusepakkuja poolt. Päris järgmisel päeval koristusfirma sinu juurde puhastama ei jõua. Seega leia sobiv teenusepakkuja juba varakult ja anna ka endale aega vajalikud ettevalmistused ära teha, seda enam, kui need hõlmavad ka teiste inimeste, nt majaelanike panust.
  • Korralda regulaarselt. Minimaalselt tuleks parklat pesta korra aastas. Usinamad tellivad teenuse isegi neli korda aastas, esindusparklate (nt Vabaduse väljakul) puhul saame rääkida igakuisest puhastusest. Mida sagedamini parklat pesta, seda paremini on töö järje peal ja seda kiiremini see puhtaks saab. Kui mustusel on olnud rohkem aega paakuda, siis kulub puhastusele lihtsalt kauem aega ning see kajastub paraku ka hinnalipikul.
  • Sea realistlikud ootused. Puhastuse tulemus on küll silmaga näha ja käega katsuda, kuid on fakt, et päris uueks parkla pesemise järel ei muutu. Palun arvesta sellega. Pesu ei suuda eemaldada naastrehvide tekitatud kriime ega tumedaid rehvijälgi (ehkki need lähevad kindlasti heledamaks). Ka õliplekid tavapuhastuse käigus ei kao. Vajadusel telli neile eraldi leotus ja eemaldus.
  • Anna müügimehele kogu info. Pakkumist tehes on tarvis teada, kui palju soppe, nurgataguseid, poste, piirdeid jm takistusi masina teele jääb. Kõik kohad, kuhu masin ei pääse (sh ka krobelised pinnad), puhastatakse survepesuriga. See tähendab lisakulu nii rahas kui ka ajas. On parem, kui oskad sellega juba enne tellimist arvestada. Kui võimalik, jäta müügimehele aega enne pakkumise tegemist objekt oma silmaga üle vaadata. Vaid nii on hinnapakkumine 100% realistlik.
  • Tehke ise eelkoristus. Koristusmasinal on küll mustuse taltsutamiseks võimas imur, kuid suurt prahti see alla ei neela. See tähendab, et keegi peab selle käsitsi kokku korjama. Mõistagi võib seda teha puhastusteenindaja, aga kui majarahvas soovib säästa, lühendage koristusmeeskonna tööaega nii, et korjate suurema rämpsu enne ise kokku. Vedelema jäänud pudelid, tühjad aknapesuvedeliku kanistrid ja muu suurem praht tuleks eemaldada.
  • Korralda parkla täielik tühjendamine. See on äärmiselt oluline, sest seisma jäänud sõidukite alla koristusmasinaga ei pääse. Aga lisaks autodele pööra tähelepanu ka muule parklasse tassitud tränile nagu suusad, jõulukuused, lapsevankrid jmt. Kõik see tuleb samuti välja viia, sest koristusmeeskond majaelanike isiklikke asju puutuma ei hakka, koristatakse lihtsalt nende ümbert. Ja veel – kui parklas on kohad personaalsed ja keegi on otsustanud enda omale paigaldada lukustatava posti, siis lastagu see koristuspäevaks ikkagi alla, sest koristusmasin pole nii nõtke, et parklas slaalomit sõita. Mida tühjem parkla, seda puhtam tulemus.
  • Telli ka vajalikud lisateenused. Siseparkla ei koosne ainult põrandast, sellel on ka lagi. Laes looklevad enamasti kõiksugu ventilatsioonitorud, kaablid, lambid jne. Ühesõnaga pinnad, kuhu tolmul ja nõel hea koguneda. Kui soovid tõeliselt puhast parklat, siis telli juurde ka lae kommunikatsioonide pesu. Ning seintel asetsevate lülitite, tulekustutite jm pesu. Lisaks ka parkla ukse puhastus. Üldiselt piisab, kui seda teha kord kahe aasta jooksul. Kui kõik parkla nurgatagused ja pinnad on tolmuvabad, jääb parkla kokkuvõttes puhtaks ja värskeks pikemaks ajaks.