fbpx

Sõjapõgenikke on tööle jõudnud ka TP Kinnisvarahooldusse. Kuidas neil läheb?

Tuhanded Ukrainast Eestisse pagenud põgenikud üritavad jalgu alla saada. Võõras keeleruumis kohanemine on niigi raske, veelgi keerulisem on aga leida endale töökoht, kus riigikeele oskus probleeme ei valmistaks. Puhastusteenuste valdkond on õnneks üks võimalik valik.

Puhastusteenindajana töötades ei ole eesti keele oskus otseselt hädavajalik. Kliendiga suhtleb nagunii objektijuht ise, kolleegidega suheldes saab hakkama ka vene või inglise keelega. Töö tegemine sageli aga üldse vestlemist ei eelda. Seepärast on puhastusteenuste valdkond läbi aegade olnud lahenduseks neile, kes tahaksid Eestis küll elada ja töötada, kuid keelt (veel) ei oska. Nii ongi TP Kinnisvarahoolduses ukrainlasi töötanud varemgi, ent nüüd on nende arv mõnevõrra kasvanud.

Tööle võtmine pole raske

Seadusandlus sõjapõgenike tööle võtmisele takistusi ei sea. Kui end regulatsioonide ja nende muudatustega kursis hoida, käib kõik sujuvalt. Tänu sellele oleme TP Kinnisvarahoolduses ukrainlasi saanud palgata samadel alustel nagu eestlasigi. Palka saadakse sama palju ning ka töötingimused on samad.

Töötajatena on ukrainlased sõbralikud, avatud, tänulikud ja töökad. Sellegipoolest hindavad nemadki pereelu ja vaba aega. Enne sõjaolukorda jõudis Eestisse rohkem selliseid ukrainlasi, kes tulid siia eelkõige raha koguma. Puhkamise asemel soovisid nad pigem ületunde teha. Täna siin töötavad ukrainlased soovivad aga elada igapäevast argielu nii nagu Eesti peredki. Täpselt selliselt me ka neid kohtleme.

Aitame nii, kuidas oskame

Tähelepanu ja abi vajavad ukrainlased rohkem, sest tihtipeale on just tööandja see, kes aitab uutes oludes kohaneda.

Näiteks on meie personaliosakond toeks väga igapäevastel teemadel. Millisest toidupoest osta toitu, kui sooviks võimalikult säästlikult läbi ajada? Kuidas töötab ühistransport linna sees ja selle lähiümbruses? Kuhu pöörduda, kui on tarvis nõuandeid, mida vajavad just sõjapõgenikud? Kus on pangakontorid? Millisest loomakliinikust lemmiku tervisemuredega abi saab? Mismoodi ja kus ajada korda dokumendid? Ja muidugi üks suurimaid muresid – kust leida elamispind? Kõik need küsimused on kerkinud ka meie töötajatel ja kõige sellega oleme neid ka aidanud.

Suurim probleem on teadmatus

Kuid olmega suudavad sitked ja tugevad ukrainlased kiiresti toime tulla. Hoopis suuremaid probleeme valmistab teadmatus. Teadmatus selle ees, mis saab tulevikus ja kui kaugeleulatuvaid plaane üldse teha tohib.

Meil on tööl olnud väga vähe ukrainlasi, kes üldse kodumaale naasmisele ei mõtle. Vaid mõni üksik on otsustanud oma elu jäädavalt Eestiga siduda. Enamik soovib ikkagi varem või hiljem tagasi koju minna. Aga kas see juhtub augustis, septembris või üldse millalgi kaugemas tulevikus? Seda vastust nad ei tea ja see raskendab absoluutselt kõike, nii elukoha leidmist kui ka tööd puudutavate otsuste langetamist.

Praegu saame vaid loota, et olukord Ukrainas stabiliseerub peagi ning kõik, kes soovivad meile jääda või koju minna, saavad vabaduse teha just endale sobiva otsuse.