fbpx
välikoristus

Kevadine välikoristus ajasta targalt

Millal on parim aeg tänavate, parkimismajade ja parklate puhastamiseks?

Tolmused tänavad, parklad ja parkimismajad on igakevadine nuhtlus. Sel aastal torkab see eriti silma, sest mida lumisem ja libedam on olnud talv, seda rohkem koguneb tänavatele liivatolmu ja muud mustust, mis lume sulades korraga valla pääseb. Millal on kõige targem aeg kevadine hoovikoristus ette võtta ja kuidas tüütust tolmust vabaneda?

Esiteks tasub muidugi ilmateadet jälgida: kui lähinädalatel lubab veel lumesadu ja suuri külmakraade, pole mõtet kevadist õue suurpuhastust ette võtta. Enamik tolmust, mis kevadeks tänavatele koguneb, tuleb libeduse vastu kasutatavast graniitkillustikust ning kui libedusetõrje pole lõppenud, jätkub ka tolmu tootmine.

Kui tundub, et ilmad on kindlalt kevadiseks pööranud ning libedusega on selleks aastaks kõik, tasub vaadata, mida teeb linn või kohalik omavalitsus. Linna teehooldajad jälgivad ilma tähelepanelikult: suurtel magistraalidel asutakse tolmu kokku pühkima esimesel võimalusel. Enne, kui kohaliku omavalitsuse teed-tänavad pole tolmust puhtaks saanud, pole ka eraettevõttel või majaomanikul mõtet suurpuhastust ette võtta – tuul piire ei tunne ning kannab tolmu mõne tunniga tagasi.

Vali aega ja kaasa ka naabrid!

Kui linn teepuhastusega alustab, on õige aeg enda puhastusteenuse pakkujaga ühendust võtta. Tavaliselt jõuab linn oma territooriumile ringi peale teha paari nädalaga ning seejärel on just ideaalne aeg enda hoovi kallale asuda.

Üks hea nipp ajastuse juures on vaadata ka seda, mida teevad naabrid. Äkki saad kellegagi jõud ühendada ning välikoristuse koos naabriga tellida? Kõigepealt väheneb nii oht, et tuul naabri juurest sinu puhtale territooriumile uut tolmu keerutab, ja pealegi on suurema töömahu puhul alati võimalus, et teenusepakkuja ka hinnas veidi vastu tuleb.

Tihti ollakse seisukohal, et killustikupuru saab kevadel ka lihtsalt luuaga kokku tõmmata – küll kevadised vihmad peenema tolmu minema pühivad. Aga kui soovid, et hoov ka päriselt puhtaks saaks, jääb sellest väheks. Esiteks keerutab tuul luua alt suure osa tolmust lihtsalt laiali. Ja kuigi vihm tõepoolest mustuse korraks kinni paneb, ei suuda ta seda siiski minema pesta. Paari päikeselise ilma järel vabaneb tolm uuesti ning olukord on sama, mis enne „koristama“ hakkamist.

Seepärast kasutavad teehooldusfirmad, aga ka välikoristuse teenust pakkuvad ettevõtted alati tolmu kokku pühkides vett, mis tolmu endasse seob ning kokku korjata laseb. Just sellise tehnoloogiaga töötavad ka suured teehooldusmasinad – esmalt pritsitakse pind märjaks ja seejärel korjatakse kogu mustus suurte harjadega kokku.

Kevadise välikoristuse kolm etappi

TP Kinnisvarahoolduse kevadine välikoristus koosneb enamasti kahest etapist, nõudlikumate klientide puhul isegi kolmest etapist.

  1. Esimene etapp on tolmukoristus masinatega: nn kommunaaltraktorid sõidavad mööda hoovi ringi ning korjavad tolmu ja mustuse kokku põhimõtteliselt samasuguse märgtehnoloogiaga nagu teehooldusmasinad. Väikesel traktoril on küljes pühkur, mis piserdab ka vett, et tolm laiali ei lendaks. Niiske tolmu pühib ta kogumispaaki, korjates sinna ka kiviklibu ning muu mustuse (nt suitsukonid, pisike plastprügi jms).
  2. Masina miinus on see, et igale poole ta ei pääse – tolm jääb nurkadesse, treppidele, orvadesse ja mujale säärastesse kohtadesse alles. Siis tuleb teise etapina käiku käsitöö ehk inimene harjaga, kes teeb korda kõik raskemini ligipääsetavad kohad ning kontrollib üle ka masina töökvaliteedi.
  3. Eriti nõudlike ja esinduslike objektide puhul, nt pangad, hotellid, riigiasutused, ärihooned jms, lisandub ka kolmas etapp ehk survepesu. See aitab kõigil välispindadel veel puhtamaks ja ilusamaks saada, sest maha pestakse ka peenem mustus.

Plaani tolmukoristus aegsasti, aga säilita paindlikkus

Kui soovid kestvat tulemust, on kõige olulisem kannatus: suurem lumi peab olema sulanud ning kohalik omavalitsus peab olema enda teed-tänavad korda teinud. Just siis, kui puhastusmasinad suurematele magistraalidele ilmuvad, on õige aeg oma koristusteenuse pakkujaga ühendust võtta. Välikoristuse ooteaeg on tavaliselt nädal-paar, nii et tõenäoliselt õnnestub sul koristus siis täpselt õigeks ajaks plaanida.

Küll aga tasub ajaplaani projektijuhiga arutada ja säilitada paindlikkus, et vajadusel tööde aega nihutada. Kui linna tööd venima jäävad või ilm järsult muutub, saab plaanid alati jooksvalt ringi teha.